Ayurveda (Hint Sağlık Felsefesi ) Nedir?

  Ayurveda, günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce Hindistan'da ortaya çıkmış bir Sağlık Felsefesidir. 2000'li yıllarda Dünya Sağlık Örgü...

 

Ayurveda, günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce Hindistan'da ortaya çıkmış bir Sağlık Felsefesidir. 2000'li yıllarda Dünya Sağlık Örgütünün de kabul ettiği Ayurveda, bütüncül sağlık yolu ile hastalıkları önleyip, uzun yaşamın kapılarını aralamayı vadeder. Ayurveda'ya göre doğadaki her şeyin yapısında 5 ayrı element vardır.Bu elementlerin farklı kombinasyonları ile 3 ayrı "doşa" meydana gelir. Sizler, bedeninizin hangi "doşa" ya ait olduğunu bilirseniz, buna uygun beslenerek, sağlıklı kiloya erişebilir, hastalıklardan korunup uzun yaşayabilirsiniz. 

Ayurveda Sanskritçe kökenli bir kelimedir. Ayur, doğumdan ölüme yaşamı etkileyen unsurlar; Veda ise uzun yaşama bilimi anlamına gelir. Ayur-veda kısaca yaşam bilimidir ve M.Ö. 5000'li yıllardan beri uygulanan dünyanın en eski sağlık sistemidir. Ayurveda'ya göre insan bedeni uzaydaki 5 elementin karışımından oluşur. Bunlar:

AKAŞA - BOŞLUK
VAYU - HAVA
AGNİ - ATEŞ
APA - SU
PİRİTİVİ - TOPRAK


Yukarıdaki 5 elementin karışımından ise 3 ayrı "Doşa" oluşur.
Bunlar da Boşluk ve Havadan: Vata;
Ateş ve sudan Pitta;
Su ve topraktan Kapha.


VATA

Vata dengesi bozulduğunda sinirlilik, korku, yorgunluk, depresyon, sinirlilik, kabızlık, ciltte kuruluk, şişkinlik, kilo dalgalanmaları, kan dolaşımında zayıflama, terleme ortaya çıkabilir. Bunu dengelemek için sıcak ve pişmiş yemekler, hafif zeytinyağı ya da sade yağda pişmiş yemekler tercih edilmelidir.

Özellikleri: Kuru, hafif soğuk, ince, hareketli, hızlı, sert, diğer Doşa'lara liderlik edici ve genel olarak hastalıklara en çok yol açıcıdır.
Normal Fonksiyonlarında: Enerji ve hareketlilik verir. Sinir sistemini yönlendirir. Buna konuşma, duyu ve motor organları da dahildir. Vücuttaki bütün hareketleri kontrol eder. Doşaların oluşumunda rol alır. Nefes alıp verme, bağırsakların boşaltılması ve idrar yollarının faaliyetleri Vata Doşa tarafından yönetilir.
Anormal Çalıştığı Zaman: Uykusuzluk, dinlenememe, yorgunluk, azalmış dayanıklılık, kuruluk, kabızlık, ağrılar, endişe, kasların seyirmesi, gaz oluşur.
Yerleştiği Yerler: Göbek altı kolon, mesane, sırt bölgesi, eklemler, ayaklar, kemikler, merkezi sinir sistemi, kulaklar ve cilttir.

PİTTA
Pitta dengesi bozulduğunda vücut ısısında artış, sinirlilik, huzursuzluk, sabırsızlık, ruh halinde değişim oluşur. Pitta sıcaklık ile ilişkili olduğu için özellikle yaz aylarında rahatsızlıklar daha çok hissedilir. Dengesini yitirmiş Pitta'nın dışavurumu mide ekşimesi, reflü, cilt kızarıklıkları, sıcaklık hissi, baş ağrısı, ateş, asabiyet yaşanabilir. Pitta'yı yatıştıran diyet: soğuk yemeklerle beslenme, acı ve bol baharatlı yiyeceklerden kaçınma, günün en soğuk zamanlarında egzersiz yapmadır.

Özellikleri:
Sıcaklık, keskinlik, hafif yağlılık, sıvılık, asidik acılık ve bağırsakların boşaltıcı etkisidir.
Normal Fonksiyonlarında:
Sindirimi kontrol eder, metabolizmayı yönetir. İştah, susuzluk, ısı dengesi, görme, cildin yapısı ve rengi, entelekt dengesi, hayattan aldığınız keyif, neşe, eğlence, Pitta tarafından yönetilir.
Anormal Çalıştığı Zaman: 
Aşırı sıcaklık, yanma hissi, ciltte enflemasyonlar, midede asidik durumlar, görme problemleri, sarımtrak renk, kötü koku, direnç kaybı, kolay kızma hali, asabiyet, kızgınlık ve öfke oluşur.
Yerleştiği Yerler: İnce bağırsaklar, midenin alt kısımları, karaciğer, dalak, kan ve kanın hemoglobin kısmı, ten, safra, kalp, gözler ve cilttir.

KAPHA

Kapha doşası yüksek olan bireyler toplumların önderi olarak nitelendirilirler. Duygu dalgalanmaları en az görev ve sorumluluk bilinçleri en yüksek olan kişilerdir. Kapha dengesi bozulduğunda aşırı sahiplenme, madde bağımlılığı, aşırı duyarlılık görülebilir. Sağlıklı kalmaları için bünyelerinde bulunan su ve toprağı diğer üç element ile dengelemeleri gerekir. Bu elementleri hayatlarına katmak nefes ve solunum yolu sıkıntıları, yağlı cilt, yorgunluk, zihin durgunluğu, depresyon ve kilo problemlerine faydalı olacaktır. Kapha ıslak ve soğuk sezonlar ile ilişiktir. Bu yüden kışın son ayları ile ilkbaharda etkileri ağır basar.

Özellikleri: 
Yağlılık, soğukluk, ağırlık, yumuşaklık, parlaklık,kayganlık, sabitlik, yapışkanlık ve tatlılıktır.
Normal Fonksiyonlarında: 
Dayanıklılığı ve yapıyı oluşturur. Sağlamlık, ağırlık, direnme gücü, sabitlik ve canlılık verir. Nemlenmeyi ve yağlanmayı, eklemlerin nemlenmesini, tüm fizyolojinin ve eklemlerin bütünlüğünü, sağlamlığını sağlar. İyileşme gücü, bağışlama duygusu, cesaret, asalet, şefkat bu Doşa'nın dengedeyken verdiği özelliklerdir.
Anormal Çalıştığı Zaman:
Ağırlığa, şişmanlığa, aşırı yavaşlamaya, boş boş bakmaya, hımbılllığa, durağanlığa, depresyona, aşırı mukus salgılamaya, bütün alerjik durumlara, kaşınma ve aşırı uyku haline yol açar.
Yerleştiği Yerler: 
Göğüs, baş, burun, dil, eklemler, vücut salgıları, yağ dokusu ve kalpte yerleşmiştir.

YORUMLAR

Bize kripto varlık yoluyla destek olmak isterseniz, adreslerimiz aşağıda listelenmiştir.

-Bitcoin(BTC)- 39YhAA5JRjgZkwQfsQhH1RoY8f8ryQzC38

-Ethereum(ETH)- 0xc77e4df86b438a6f147b007bc15856a53cd6a21d

- Doge(DOGE)- D9P3ixNu419rXmhzbbvBiwqnCATj2ok7LC

-Ripple(XRP)- rHWcuuZoFvDS6gNbmHSdpb7u1hZzxvCoMt (Tag: 818975 )
Ad

Astrolojik Bilgiler,23,Atasözleri Sözlüğü,42,Batıl İnançlar,12,Botanik Bahçe,40,Buluşlar,15,Cennet Vatan,51,Deyimler Sözlüğü,44,Dini Bilgiler,51,Dünyadaki İlkler,27,Dünyadan Sırlar,23,Dünyanın Enleri,49,Enteresan Olaylar,26,Fallar Tarotlar,10,Farklı Canlılar,67,Faydalı Bilgiler,67,Foto Galeri,44,Gezilecek Yerler,29,Hiç Bilmediklerimiz,46,İcatlar Mucitler,32,İlginç Bilgiler,74,İsim Sözlüğü,26,Kainatın Gizemleri,10,Kehanetler,8,Kimdir,46,Kültür Mirasları,10,Müzik Aletleri,12,Neden,25,Nedir,67,Otomobil Dünyası,8,Pratik Bilgiler,9,Rekorlar,11,Rüya Tabirleri,29,Sağlıklı Yaşam,65,Sırlar Gizemler,22,Sözler Mesajlar,12,Sözlükler,7,Şifalı Bitkiler,77,Şifalı Taşlar,37,Tarihi Bilgiler,63,Taşıtlar Alemi,21,Tekne Karavan,125,Yanlış Bildiklerimiz,16,Zeka Soruları,14,Ziyaretçiler,17,
ltr
item
Bunu Biliyor muydunuz ?: Ayurveda (Hint Sağlık Felsefesi ) Nedir?
Ayurveda (Hint Sağlık Felsefesi ) Nedir?
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgQ4Db0A3JBhvSlLKG-fz4_Ez7m-CHv9GTQtJTYIpQVNnauVoYvYPorNhzZDXbod48k9TaASIGvy8qGue2FhQtJIp_PWimg9EGICLJz7X7jiHETl56v9BPHRRRKddPbajlb4anKTlGz4bjSOjGhlHBVtU3N4kN3AJWxmm-xkJsHXbB_d7SWJZqqeuH-0Q/w640-h320/Ayurveda%20(Hint%20Sa%C4%9Fl%C4%B1k%20Felsefesi%20)%20Nedir1.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgQ4Db0A3JBhvSlLKG-fz4_Ez7m-CHv9GTQtJTYIpQVNnauVoYvYPorNhzZDXbod48k9TaASIGvy8qGue2FhQtJIp_PWimg9EGICLJz7X7jiHETl56v9BPHRRRKddPbajlb4anKTlGz4bjSOjGhlHBVtU3N4kN3AJWxmm-xkJsHXbB_d7SWJZqqeuH-0Q/s72-w640-c-h320/Ayurveda%20(Hint%20Sa%C4%9Fl%C4%B1k%20Felsefesi%20)%20Nedir1.jpg
Bunu Biliyor muydunuz ?
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/2023/02/ayurveda-hint-saglk-felsefesi-nedir.html
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/2023/02/ayurveda-hint-saglk-felsefesi-nedir.html
true
8184004074410021001
UTF-8
Yüklenen Tüm Sayfalar Hiçbir şey bulunamadı TÜMÜNÜ GÖR Devamını Oku Cevap Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa Sayfalar Yayınlar Tümünü Gör SİZİN İÇİN ÖNERİLER Başlık ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR bunubiliyormuydunuz içinde arama sonucunuz bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şimdi 1 dkönce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadam daha önce İzleyiciler Takip et Bu Premium İçerik Kilitli Açmak için adım 1: Sosyal bir ağda paylaşın Açmak için adım 2: Sosyal ağınızdaki bağlantıya tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm Kodlar Panoya Kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorsanız, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya CMD + C tuşlarına) basın