Bilinmedik 16 Sebze

1. Piramit Karnabaha r Bu büyüleyici sebze aslında bildiğimiz karnabaharın egzotik bir varyantı. Onu gördüğünüzde biçimine takılıp kalmamak ...

1. Piramit Karnabahar
Bu büyüleyici sebze aslında bildiğimiz karnabaharın egzotik bir varyantı. Onu gördüğünüzde biçimine takılıp kalmamak pek mümkün değil. Piramit karnabaharın spiralleri, Fibonacci örüntüsünü takip eder; bu bakımdan aynı zamanda doğanın mimari şaheserlerinden biri… Yediğinizde muhtemelen kendinizi sadece daha akıllı değil, daha sağlıklı da hissedeceksiniz. Piramit karnabahar, C, K vitaminlari, lif ve karotenoid bakımından mükemmel bir kaynaktır.


2. Yeni Zelanda Yamı
“Oca” adıyla da bilinir. Anavatanı Güney Amerika Andları olmasına karşın 1800’lü yıllardan sonra Yeni Zelanda’da çok popüler olması nedeniyle bu adı almış. Güney Amerika’da patatesten sonra en çok yenen ikinci besindir. C vitamini, potasyum ve demir deposudur. Çok farklı çeşitleri bulunur bu nedenle tadı farklılaşabilir. Fakat genel olarak patatesten daha sade ve tatlı bir tada sahiptir. Yeni Zelanda’da yetişen ocalar, meyve özellikle de kayısı gibi bir tada sahiptir.


3. Yer Lahanası
Yabani lahananın akrabası olan bu benzersiz görünümlü sebze, dünyadaki en sağlıklı 150 gıdasından biri. En sık Hindistan’da yeniyor. Özellikle Keşmir bölgesinin temel besin maddesi. Bu bitkinin herşeyi yenilebilir. Kökünü patates gibi kızartabilir, yapraklarından salata yapabilir, sulu saplarını çiğ olarak atıştırabilirsiniz.


4. Yemlik Otu
En sağlıklı kısmı yenilebilir kökü. İngilizce’de “salsify”, denilen bu bitki, Türkçede “teke sakalı” olarak da biliniyor. Tarih boyunca özellikle Avrupa’da ve Yakın Doğu’ya kadar olan bir coğrafyada popüler bir besin oldu. Aynı zamanda tıbbi niteliklere sahip olduğuna inanılıyor. Aslında, yılan ısırıkları için bir tedavi olduğuna inanılıyor. Diğer kök sebzeler için uyguladığınız tariflerinizi yemliğe de uygulayabilirsiniz, Zeytinyağlı yemek, kavurma ya da çiğ salata olarak tüketebilirsiniz. Enginar kalbine benzer bir tadı vardır.


5. Yabani Havuç
Havuç ve turp karışımı bir görüntüye sahip kök sebze. Genelde beyaz renklidir ve tadı havuçtan daha yoğundur. Anavatanı Avrasya olan yabani havucun diğer bir adı “kavzakökü” ya da “behmen”dir. İçeriğinde magnezyum, potasyum ve kalsiyum minerali bulunur. Uykusuzluk, romatizma, yüksek ateş, nefes darlığı ve boğaz ağrısına iyi gelir; enerji veririr. Havuç gibi yenebilir, salatalarda, yemeklerde kullanılabilir. Suyu, saçları yıkamak için kullanılabilir, parlaklık kazandırır.6. Çin Brokolisi
Esas adı “gai-lan”. Güney Çin’deki Kanton mutfağının yaygın besinlerinden biri. Düz yaprakları herhangi bir salatada lezzetli bir tamamlayıcı, kalın sapları herhangi bir yemeğin ana malzemesidir. Brokoli ve gai-lan aynı bitki ailesindendir. Tatları brokoli ile çok benzer ancak gai-lan biraz daha acı ve belirgin biçimde daha güçlü bir tada sahiptir.


7. Yer Bademi
Genellikle “fındık” olarak adlandırılan bu yumrular aslında yer bademi bitkisinin köküdür. Eskiden Antik Mısır’da yetiştiriliyorlardı, ancak günümüzde Güney Avrupa’da özellikle İspanya’da yaygın olarak yeniyor. Genellikle yenmeden önce ılık suda ıslatılır ve tatlı bir tada sahiptir. İspanya’da “horchata” adı verilen sütlü, şekerli bir içecek yapmak için kullanılır. Özellikle veganlar için süte muadil olabilir.

8. Yerelması
Kudüs’le ya da Dünya’nın bu coğrafi kısmıyla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen “Kudüs enginarı” adıyla da biliniyor. Aslında Kuzey Amerika’ya özgü “egzotik” bir sebze. Düşük nişasta içermesi nedeniyle patatesin yerine geçebilir, büyümesi oldukça kolay bir bitkidir. Alkollü içki üretiminde büyük bir potansiyele sahiptir; zira yumru köklerinden fermante edilen şekerin, şeker pancarından daha kaliteli olduğu söylenir. Kök ve saplarının yemeği ya da salatası yapılabildiği gibi meyve gibi de tüketilebilir. Turpa benzer bir dokusu ve tatlımsı bir tadı vardır. Yer elmasının içinde önemli miktarda inülin denen bir madde var. İnülin, kolon kanserini önleyici özelliğe sahip ve bağırsaklar için de çok faydalı.


9. Deniz Börülcesi
Bazen “deniz kuşkonmazı”, “deniz teresi” olarak da adlandırılıyor. Hafta sonu gezintileriniz sırasında deniz kıyısına yakın yerlerde ya da tuzlu bölgelerde bulabileceğiniz türden yaygın bir ot türü olan deniz börülcesi, balık yemekleri için tamamlayıcı bir sebzedir. Türkiye’de en çok Gökova’da yetişir, Tuz Gölü ve çevresi, Aksaray, Ereğli, Burdur ile Tarsus kıyılarında da rastlanır. Haşlanarak salatası yapılır. İyotlu topraklarda yetiştiğinden iyot eksikliğine bağlı guatr hastalığına iyi gelir. İdrar artırıcı ve kuvvet vericidir. Çiğ tüketildiğinde mutlaka sirke kullanmak gerekir. Potansiyel bir biyodizel kaynağı olarak üzerinde yapılan araştırmalar sürüyor.


10. Nopal
Bir tür yenilebilir kaktüs çeşidi. Dikenleri dikkatle temizlendikten sonra, etli bölgeleri yenebilir hale gelir. Meksika’da çok popüler bir sebze. Vejetaryenler için geleneksel Meksika yemeği olan “Taco”ya alternatiftir.


11. Manyok
“Tapyoka” ya da “kasava” da denir. Normalde Güney Amerika’ya özgü nişastalı bir kök sebzedir. Gelişmekte olan ülkelerde önemli bir karbonhidrat kaynağıdır. Her türlü toprağa uyum sağlayan yetiştirilmesi kolay bir bitki olduğundan özellikle Afrika ve Hindistan olmak üzere Dünya genelinde yaklaşık 502 milyon kişinin ihtiyacı olan karbonhidratı bu sebzeden sağladığı tahmin ediliyor. Tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen bitkiler arasında özellikle kuraklığa karşı çok dirençli olmasıyla dikkat çeken manyokun kökünden, nişasta, tutkal, manyok birası, manyok sirkesi ve un yapılır. Sapları sebe olarak tüketilir. Kullanıma hazırlanması zor ve doğru hazırlanmadığı taktirde de toksik bir bitkidir dolayısıyla Kuzey Amerika ve Avrupa kıtalarında pek bilinmez fakat bir kez yenilebilir hale getirildiğinde patatesle aynı şekilde kullanılabilir.


12. Kırmızı Deniz Otu
Diğer bir adı “palmaria palmata”. Deniz kıyılarında taşlara yapışmış bir tür yosun türü olan kırmızı deniz otu, normalde beslenmek isteyeceğiniz türden bir bitki olmayabilir ama bu yosun son derece lezzetli. Kuzey Atlantik’te çok yaygın olarak kullanılan bu sebze, İzlanda’da “söl” olarak biliniyor ve çorbadan güvece kadar kurutulmuş ya da taze olarak her tür yemekte kullanılıyor. B vitamini, lif ve protein açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca içerdiği iyot sayesinde guatr hastalığını önlemek için kullanılır.


13. Uzun Çin Fasülyesi
Adını uzunluğundan alan bu sebze yarım metre kadar uzayabilir. Güneydoğu Asya’ya özgü bu yeşil fasulye kızartmalar için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Çok hızlı büyüyen bir bitkidir. Bildiğimiz fasülyeler gibi zeytinyağlı soğuk ya da sıcak yemeği yapılabilir; tatları benzerdir. C ve A vitamini deposudur.


14. Eğrelti Otu Filizi
New England, özellikle Maine sakinleri bu sebzenin egzotik olduğunu düşünmüyor olabilirler. Çünkü bölgenin geleneksel sebzesidir. Mayonez ya da tereyağı ile servis edilir. Ekilebilir bir bitki değildir yalnızca yabani doğadan hasat edilir bu yüzden yerel ve mevsimsel olarak bulunur. Tıpkı mantar gibi uzmanlık gerektirir çünkü tüm eğrelti otları yenilebilir değildir, bazıları zehirlidir. Eğrelti otu filizi, Omega-3 yağ asidi ve lif kaynağıdır. Yaban mersininden iki kat daha fazla antioksidan içerir.


15. Su ıspanağı
Tropikal ve subtropikal bölgelere özgü bir tatlı su bitkisi. Çin ıspanağı, gece sefası ya da nehir ıspanağı olarak da bilinir. Burma, Tayland, Laos, Kamboçya, Malay, Vietnam, Filipin ve Çin mutfaklarında yaygın olarak kullanılır. Yaprakları kızartılabilir, çiğ ya da sarımsakla sote yapılarak garnitür olarak tüketilebilir.


16: Tirmis
Bir tür yabani acı bakla türü olan tirmis, Akdeniz ülkelerine özgü ıslak bir çerez. Görüntüsü mısıra çok benzer. Türkiye’de çok fazla bilinmez fakat Antalya yöresinin yerel lezzetlerindendir. Konya ve Isparta’da “termiye” adıyla bilinir. Anavatanı Akdeniz havzasıdır. Eski Mısır ve Antik Roma’da yiyecek olarak tüketildi. Mısır’da “turmus” ya da “termis”, İspanya’da “altramuces”, Portekiz’de “tremeços” denir. “Pub”larda biranın yanında verilir. İtalya, Yunanistan, Suriye, Lübnan, Ürdün ve İsrail’de de bilinir. Bu ülkelerin çoğunun sokaklarında camekanlı seyyar tezgahlarda satılır. İtalya’da geleneksel “Christmas” atıştırmalığı olarak zeytinle aynı tabakta sunulur. Günümüzün yağlı ve sağlıksız atıştırmalıklarıyla rekabet edebilecek lezzettedir. Zengin bir protein kaynağı olan tirmis, bağırsakları çalıştırır, düzenli yendiğinde hemoroide iyi gelir ve kan şekerini düşürür.

YORUMLAR

Bize kripto varlık yoluyla destek olmak isterseniz, adreslerimiz aşağıda listelenmiştir.

-Bitcoin(BTC)- 39YhAA5JRjgZkwQfsQhH1RoY8f8ryQzC38

-Ethereum(ETH)- 0xc77e4df86b438a6f147b007bc15856a53cd6a21d

- Doge(DOGE)- D9P3ixNu419rXmhzbbvBiwqnCATj2ok7LC

-Ripple(XRP)- rHWcuuZoFvDS6gNbmHSdpb7u1hZzxvCoMt (Tag: 818975 )
Ad

Astrolojik Bilgiler,23,Atasözleri Sözlüğü,42,Batıl İnançlar,12,Botanik Bahçe,40,Buluşlar,15,Cennet Vatan,51,Deyimler Sözlüğü,44,Dini Bilgiler,51,Dünyadaki İlkler,27,Dünyadan Sırlar,23,Dünyanın Enleri,49,Enteresan Olaylar,26,Fallar Tarotlar,10,Farklı Canlılar,67,Faydalı Bilgiler,67,Foto Galeri,44,Gezilecek Yerler,29,Hiç Bilmediklerimiz,46,İcatlar Mucitler,32,İlginç Bilgiler,74,İsim Sözlüğü,26,Kainatın Gizemleri,10,Kehanetler,8,Kimdir,46,Kültür Mirasları,10,Müzik Aletleri,12,Neden,25,Nedir,67,Otomobil Dünyası,8,Pratik Bilgiler,9,Rekorlar,11,Rüya Tabirleri,29,Sağlıklı Yaşam,65,Sırlar Gizemler,22,Sözler Mesajlar,12,Sözlükler,7,Şifalı Bitkiler,77,Şifalı Taşlar,37,Tarihi Bilgiler,63,Taşıtlar Alemi,21,Tekne Karavan,125,Yanlış Bildiklerimiz,16,Zeka Soruları,14,Ziyaretçiler,17,
ltr
item
Bunu Biliyor muydunuz ?: Bilinmedik 16 Sebze
Bilinmedik 16 Sebze
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJ-dYY42mGQaLPyJrLkTs-UeZCGVOOTmdNsPbfnhLA09cxqKzB5wPNRVaHAd9B_QNkO1jrUC4B4remUq9a0-SzICCtRS35CVI6oqd7SicemjwPZZpkPInjvSuhXQuonmtTK1xSUcoVYdJwzJ5G3qV8Rr_2UPc19zT7xloxqqWXBmCdQfsBN8-lmPf7BQ/w640-h362/Bilinmedik%2018%20Sebze%20piramit%20karnabahar.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJ-dYY42mGQaLPyJrLkTs-UeZCGVOOTmdNsPbfnhLA09cxqKzB5wPNRVaHAd9B_QNkO1jrUC4B4remUq9a0-SzICCtRS35CVI6oqd7SicemjwPZZpkPInjvSuhXQuonmtTK1xSUcoVYdJwzJ5G3qV8Rr_2UPc19zT7xloxqqWXBmCdQfsBN8-lmPf7BQ/s72-w640-c-h362/Bilinmedik%2018%20Sebze%20piramit%20karnabahar.jpg
Bunu Biliyor muydunuz ?
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/2023/02/bilinmedik-16-sebze.html
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/2023/02/bilinmedik-16-sebze.html
true
8184004074410021001
UTF-8
Yüklenen Tüm Sayfalar Hiçbir şey bulunamadı TÜMÜNÜ GÖR Devamını Oku Cevap Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa Sayfalar Yayınlar Tümünü Gör SİZİN İÇİN ÖNERİLER Başlık ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR bunubiliyormuydunuz içinde arama sonucunuz bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şimdi 1 dkönce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadam daha önce İzleyiciler Takip et Bu Premium İçerik Kilitli Açmak için adım 1: Sosyal bir ağda paylaşın Açmak için adım 2: Sosyal ağınızdaki bağlantıya tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm Kodlar Panoya Kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorsanız, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya CMD + C tuşlarına) basın