Tekne Boyama Yapımı

Bir teknenin nasıl boyanacağını öğrenmek kolaydır ve teknenizin yeni gibi görünmesini istiyorsanız, yeni bir boya tabakasının neler yapabile...


Bir teknenin nasıl boyanacağını öğrenmek kolaydır ve teknenizin yeni gibi görünmesini istiyorsanız, yeni bir boya tabakasının neler yapabileceğine şaşıracaksınız. Uygun tekne bakımı, gururunuzu ve sevincinizi muhteşem görünmesini sağlamak amacıyla uzun bir yol kat edecektir. Ancak tekneniz yaşlı görünmeye başladığında, bir teknenin nasıl boyanacağını bilmek, tekrar yeni gibi görünmesinin anahtarıdır. Ve bir tekneyi boyamak zaman alıcı ve pahalı olsa da, eski bir teknenin görünümünü iyileştirmenin başka bir yolu yoktur. Bu bir hayli karmaşık bir süreç olsa da, teknenizin son halini görünce tüm yaptığınız aşamaya size sadece mutluluk hissi verecektir.

Teknenin Boyaması:

  • Teknedeki tüm donanımı (raylar, kelepçeler ve havalandırma delikleri gibi) ya da ahşap süsleri çıkarın.
  • Talaş, boya ya da oluk gibi yüzey kusurlarını zımpara ile onarın.
  • Yüzeyi yıkayıp, ağda ile düzeltin ve iyice zımparalayın.
  • Önce astarı, sonra boyayı uygulayın.
  • Yeni boya işini korumak için tekneyi gövdeden kıç kısmına cilalayın.

 Unutmayın, bir teknenizi boyamadan önce tüm sarf malzemelerinin üstündeki uyarı etiketlerini dikkatlice okuyun ve uygun koruyucu ekipman kullandığınızdan emin olun.


 Fiberglas Tekne Boyamak Nasıl;

Fiberglas teknelerin boyanması, kullanacağınız boya türü ve hazırlık ve uygulamadaki birkaç ayrıntı haricinde ahşap teknelerin boyanmasından oldukça farklı değildir. En iyi finisajın, fırça ve rulo ile uygulamak yerine, boyaya sprey uygulayan profesyoneller tarafından elde edilebileceğini unutmayın. Bununla beraber, yüzeyin düzgün bir biçimde hazırlandığından emin olunursa ve uygulama esnasında dikkat edilirse, herkes tekne boyama işini yapabilir.

Fiberglas Tekneler için Boyalar;

Alkit (Alkyd) Emaye:

Deniz alkit emaye boya harici yağlı boyadan diğer bir şey değildir. Teknelerde bu tür boyalar iç hacimlerde çok iyi iş görür ve ucuz bir güverte boyası olurlar. Otuz sene önce alkit emaye boyalar üst yapılar için de önde gelen bir seçimdi ve o iş için hâlâ kullanılabilirler. Buna karşılık ahşaplara benzemeyen ve devamlı iş isteyen günümüzün ‘Fiberglass” gövdelerinde bu tür boyalar ancak uzun ömürlü üst yapı boyaları için iyi bir alt kat oluştururlar, o kadar, poliüretan (“Polyurethane”) boyalar, daha uzun ömürlü olur ve daha parlak görünümlüdürler.

Tek Elemanlı Poliüretan:

Bu boyalar “ürethane”a değiştirilmiş alkit emaye boyalardır. İyi bir parlaklık, üç ila 5 sene ömür ve çok da zor olmayan bir uygulama yöntemi sunarak, gerçek poliüretan boyayla alkit emaye boya arasında bir orta yol olurlar.


İki Elemanlı Doğrusal Poliüretan:

 Bu tür boyalar yüksek parlaklık ve uzun ömür arıyorsanız yapa-bileceğiniz en iyi seçimdir. Yalnız uygulaması gerçekten zordur. Profesyonellerce püskürtülmeleri gerekir. Korunmak için nefeslik maskelerini giyseler bile amatörlerin yapacağı bir iş değildir. Bazı markalarda, doğru yapıldıklarında sonuçlar, püskürtmeden oldukça farklı olmayacak, rulo ve fırçalarla sürülebilecek ürünler de vardır. İdeal olarak iki kişilik iştir, bir şahıs ruloyla düşeyine boyarken, arkasından gelen ikinci kişi fırça ile yatayına boyayı düzeltir. Deniz tipi boyalarla daima olduğu gibi ön hazırlık, başarı için olmazsa olmaz anahtardır. Astarlar, sürülecek üst kata uygun olmalıdır.

Epoksi (Epoxy): 

Epoksi kimi zaman, gözenekli ya da tırtıklı jelkotun üstünde, deniz türü alkit emaye boyanın altına astar olarak kullanılır. Bununla birlikte, morötesi ışınların etkilerine açık olduğundan epoksi boyalar üst kat olarak kullanılmaya uygun değildir.
Karina boyaları, çoğu zaman zehirli boyalardır, içlerinde kekamoz ya da diğer deniz organizmalarını uzak tutup engellemek için bileşenler vardır, bu biçimde teknenin hızını yavaşlatıp, gövdeye hasar verebilecek zararlı organizmaların yapışıp büyümesi önlenebilir. Karina boyalarının en azından dört türü bulunmaktadır. Çözünüp giden, pul pul dökülen, değiştirilmiş epoksi ve vinil (“vinyl”); bu dört türün çoğunda bakır canlı öldürücü kimyasallar (“biocide”ler) bulunmaktadır. Teflon boyalarda “biocide” (canlı öldürücü) özelliği bulunmaz ve bu tür boyalar yarışlardan sonra sudan çıkarılan yarış teknelerinde kullanılır. Karina boyaları da birbiriyle uyumlu olmayabilir, bu nedenle üzerine yenisini almadan eski karina boyanızın ne tür olduğunu bilmeniz gerekir.


Fiberglas Tekne Boyamak için İpuçları;

Çoğu insan bir teknenin geniş yüzey alanlarını boyamak için standart bir “rulo ve uç” yöntemi kullanacaktır. Bu, iki kişi ve hem silindirler hem de fırçalar gerektirir. Bir kişi boyayı çıkarırken, diğeri bir fırçayla arkasından geçer ve rulo desenini fırçalamak için boyayı hafifçe vurur.
En iyi yüzeyi yaratmak için önemli bir ipucu, bir ya da iki kalın olanın tam tersine, çoklu, ince, tutarlı katlar uygulamaktır. Üç kat boya genelde en iyi olarak nitelendirilir.
Akılda tutulması gerekli olan bir başka önemli ipucu: katlar arasında uygun kürlenme süresine izin verdiğinizden emin olun (yine üreticinin önerilerini izleyerek). Ve çalışma dışarıda gerçekleşirse, sıcaklık ve nemin tüm zaman dilimi boyunca kabul edilebilir ve tutarlı olmasını sağlamak amacıyla hava durumuna dikkat edin.


Bir Tekne Alt Boya Nasıl;

Bir teknenin dibini boyamak, teknenin üst gövdesini ve üst yanlarını boyamaktan bütünüyle değişik bir deneyimdir. Bu durumda, deniz büyümesini önleyen kirlenme önleyici bir boya isteyeceksiniz ve aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız versiyon var. Okuma Zehirli Boyalar: Sizin Tekne için en uygunu Boya daha farklı seçeneklerden bazıları hakkında bilgi edinmek için.

İşte iyi haber: bir teknenin dibinin nasıl boyanacağını öğrenmek, teknenin geri kalanına göre çok daha kolaydır, çünkü alt boyanın uygulanması daha basittir.
Eğer alt kısım taze jel kaplama ise, aynı tür hazırlık işi (cilalama ve zımparalama) gereklidir.

Eski alt boya üzerine uygulama yapıyorsanız, ağda giderme işlemini atlayabilir ve yalnızca eski ya da gevşek boyaları zımparalayabilir ya da elektrikle yıkayabilirsiniz. Ayrıca, yuvarlanmanıza ve devrilmenize ihtiyaç yoktur; çoğu insan bu denklemin uç kısmını atlar, çünkü alt kısım su altında olacaktır ve yalnızca boyayı hemen yuvarlayın.
Bununla beraber, bir tekneye alt boya uygulamak için ek bir faktör vardır: teknenin fırlatılmasını uygun biçimde zamanlamanız gerekebilir. Bazı boyaların minimum kuruma süresi ancak maksimum süreleri vardır ve belirli bir pencerede başlatılması gerekir.


Tekne Gövdesi Boya;

Teknenin gövde kenarlarını boyamak, genelde geniş, pürüzsüz bir yüzey alanı ile uğraştığınız için üst kısımları boyamaktan çok daha kolaydır. Çıkarılması için sadece minimum donanım olacaktır (bu durumda, maskeleme bandı ile basitçe korumak isteyebilirsiniz, ama bu nadiren iyi bir son yüzey sağlar) ve açılı yüzey alanları ya da dar köşeler için endişelenmenize ihtiyaç yoktur.

Bununla beraber, bir tekne gövdesini boyamakla ilgili not edilmesi gerekli olan bir değişken vardır. Daha fazla ya da daha az dikey bir yüzey üstünde çalışacaksınız ve boyayı çok kalın bir biçimde uygularsanız, damlalar ve akıntılar ortaya çıkar. Bu sebeple, pint'i eşit ve ince bir biçimde uygulamak son derece önemlidir.


Kaymaz Bir Tekne Nasıl Boyanır;

Kalıplanmış fiberglas kaymaz ve kaymaz yüzeyler teknenizin geri kalanıyla aynı şekilde boyanamaz. Küçük diziler arasında zımparalamak ya da boya uygulamak imkansızdır ve boyamış olsanız bile, insanlar yükseltilmiş yüzeyler arasında dokunmadan desenin üzerinde yürürken düzensiz aşınır. Ancak bu, eski kaymaz malzemenin tekrar yeni gibi görünemeyeceği manasına gelmez.
Kaymaz boyamanın en kısa yolu dokulu bir bileşik uygulamaktır. Piyasada bir tekne güvertesi boyamak için özel olarak tasarlanmış birkaç tane var. Teknenin güvertesine taze bir görünüm vermek için, ancak kaymaz özelliklerini korumak için boya ile karıştırılmış bir çeşit kum ya da küçük kauçuk peletler var.
Bir kez daha, her birinin kendi özel uygulama talimatı seti vardır, hazırlık yapmış olduğu çalışmalar önemlidir ve genelde birkaç kat gereklidir.

Bilmeniz gerekli olan ek değişken üstünde silindir; Bu boyaların katıları karıştığından, genelde onları yaymak için özel olarak tasarlanmış bir rulo fırça kullanmanız gerekir.

YORUMLAR

Bize kripto varlık yoluyla destek olmak isterseniz, adreslerimiz aşağıda listelenmiştir.

-Bitcoin(BTC)- 39YhAA5JRjgZkwQfsQhH1RoY8f8ryQzC38

-Ethereum(ETH)- 0xc77e4df86b438a6f147b007bc15856a53cd6a21d

- Doge(DOGE)- D9P3ixNu419rXmhzbbvBiwqnCATj2ok7LC

-Ripple(XRP)- rHWcuuZoFvDS6gNbmHSdpb7u1hZzxvCoMt (Tag: 818975 )
Ad

Astrolojik Bilgiler,23,Atasözleri Sözlüğü,42,Batıl İnançlar,12,Botanik Bahçe,40,Buluşlar,15,Cennet Vatan,51,Deyimler Sözlüğü,44,Dini Bilgiler,51,Dünyadaki İlkler,27,Dünyadan Sırlar,23,Dünyanın Enleri,49,Enteresan Olaylar,26,Fallar Tarotlar,10,Farklı Canlılar,67,Faydalı Bilgiler,66,Foto Galeri,44,Gezilecek Yerler,29,Hiç Bilmediklerimiz,46,İcatlar Mucitler,32,İlginç Bilgiler,74,İsim Sözlüğü,26,Kainatın Gizemleri,10,Kehanetler,8,Kimdir,46,Kültür Mirasları,10,Müzik Aletleri,12,Neden,25,Nedir,67,Otomobil Dünyası,8,Pratik Bilgiler,9,Rekorlar,11,Rüya Tabirleri,29,Sağlıklı Yaşam,65,Sırlar Gizemler,22,Sözler Mesajlar,12,Sözlükler,7,Şifalı Bitkiler,77,Şifalı Taşlar,37,Tarihi Bilgiler,63,Taşıtlar Alemi,21,Tekne Karavan,125,Yanlış Bildiklerimiz,15,Zeka Soruları,14,Ziyaretçiler,17,
ltr
item
Bunu Biliyor muydunuz ?: Tekne Boyama Yapımı
Tekne Boyama Yapımı
https://1.bp.blogspot.com/-lgTwqD2TNbQ/XwSkGQNGpBI/AAAAAAAAAZg/6mS2TAt7EX4KTiHXpFQYmWyJFpvCAOMZgCLcBGAsYHQ/s640/teknekaravan.tk%2Btekne%2Bboyamasi.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-lgTwqD2TNbQ/XwSkGQNGpBI/AAAAAAAAAZg/6mS2TAt7EX4KTiHXpFQYmWyJFpvCAOMZgCLcBGAsYHQ/s72-c/teknekaravan.tk%2Btekne%2Bboyamasi.jpg
Bunu Biliyor muydunuz ?
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/2020/07/tekne-boyama-yapm.html
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/2020/07/tekne-boyama-yapm.html
true
8184004074410021001
UTF-8
Yüklenen Tüm Sayfalar Hiçbir şey bulunamadı TÜMÜNÜ GÖR Devamını Oku Cevap Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa Sayfalar Yayınlar Tümünü Gör SİZİN İÇİN ÖNERİLER Başlık ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR bunubiliyormuydunuz içinde arama sonucunuz bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şimdi 1 dkönce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadam daha önce İzleyiciler Takip et Bu Premium İçerik Kilitli Açmak için adım 1: Sosyal bir ağda paylaşın Açmak için adım 2: Sosyal ağınızdaki bağlantıya tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm Kodlar Panoya Kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorsanız, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya CMD + C tuşlarına) basın