Mübarek Ayda Mübarek Gece

On bir ayin sultani Ramazan ayının en büyük önemi Kur'an'ın bu ayda inmiş olmasıdır. Kadir gecesinin, Kadir Suresi'nde bin ay...


On bir ayin sultani Ramazan ayının en büyük önemi Kur'an'ın bu ayda inmiş olmasıdır. Kadir gecesinin, Kadir Suresi'nde bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilmiştir . Bu gecede yapılacak ibadetler , diğer günlerde yapılan ibadetlerden çok daha faziletlidir . Peki Kadir gecesinin önemi nedir ? Kadir gecesinde ne yapılır ? Kadir gecesi ne zamandır ?

Kadir gecesi önemi ;

Kur'ân-ı Kerîm kendisinin , bir âyette ramazan ayında , bir başka âyette mübarek bir gecede , bir diğerinde de Kadir gecesinde inmeye başladığını haber vermektedir .

Bu mübarek gecelerle ilgili özel nâfile namazı yoktur . Fakat bu geceleri vesile ederek nâfile namaz kılmak , Kur'ân-ı Kerîm okuyarak üzerinde düşünmek , tezekkür ve tefekkür etmek yararlı olur . Peygamberimiz Kadir gecesinde nasıl dua edebileceğini soran Âişe vâlidemize şöyle demesini tavsiye etmiştir : Allahümme , inneke afüvvün tühibbü'l-afve fa‘fü annî (Ey Allahım ! Sen şüphesiz çok affedicisin , affetmeyi seversin , beni affet ) ( Tirmizî , “ Da‘avât ” , 84 ) .


Kadir gecesi geçmişte işlenen günahların bağışlanması için büyük fırsatlardan birisidir . Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu :

"Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır .

Kadir gecesinde ne yapılır ?

Bu gecelerde Kur'an okunabilir , bolca nafile namaz kılınıp dualar yapılabilir . En önemlisi ise bu gecede bolca istağfarda bulunulmalıdır . Bu geceyi ihya eden kişinin geçmiş günahlarının tamamı af olunur . İtikâfa girmek nefsi yasaklardan korumada daha etkili bir yöntem olduğu gibi , ramazanın son on gününde olması tahmin edilen Kadir gecesine rastlama imkânı ve umudunu da arttırır . İtikâf , insanı dünyevî meşgalelerden uzaklaştırıp daha fazla ibadete vesile olması yanında , genel anlamda hayatın anlamı üzerinde tefekkür etme imkânı da sağlar . İnsanların zaman zaman böyle derin tefekküre ihtiyacı vardır . İtikâf bu tefekkürü gerçekleş tirmek için bir fırsat olarak kullanılabilir .

Kadir gecesinde ne yapılacağına dair hadisler :

* Yine Âişe radıyallahu anhâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, ramazanda diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı . Ramazanın son on gününde de ramazanın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi . (Müslim, İ'tikâf 8 . Ayrıca bk . Tirmizî , Savm 72; İbni Mâce, Sıyâm 57.)

* Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi :

– Ey Allah'ın Resulü ! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam , o gece nasıl dua edeyim ? diye sordum .

– "Allahım ! Sen çok affedicisin , affetmeyi seversin . Beni bağışla ! diye dua et " buyurdu . ( Tirmizî , Daavât 84 . Ayrıca bk . İbni Mâce , Dua 5 . )

Kadir gecesi ne zaman ?

Kadir gecesi Ramazan'ın son on günüde tekli gecelerden birisinde yer almaktadır . Bazı hikmetler nedeniyle Kadir Gecesi'nin ne zaman olduğu gizlenmiştir . En önemli hikmetlerinden birisi ise Ramazan ayının son on günün ibadetle geçirilmesi içindir . Kadir gecesi , Ramazan'ın 21 , 23 , 25 , 27 , 29 . gecelerinden birisindedir . Ancak alimlerin bazılarının 27 .geceyi kuvvetle ihtimal gördükleri için ülkemizde de 27 . gece Kadir gecesi olan kutlanmaktadır . Bu gece ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmiştir .

Âlimler Hz . Peygamber'in bu ifadesine dayanarak Allah'ın güzel isimleri arasında ism-i a‘zamın , ramazanın son on günü içerisinde Kadir gecesinin gizli tutulması gibi icâbet saatinin de gizli tutulduğunu ve bu suretle insanların gün boyu Allah'a yönelmelerinin sağlanmasının hedeflendiğini söylemişlerdir .

Kadir gecesinin zamanına dair hadisler :

Âişe radıyallahu anhâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ramazan ayının son on gününde câmiye kapanır ibadete soyunur ve şöyle buyururdu :

" Kadir gecesi’ni ramazanın son on günü içinde arayınız ! " ( O buhârı , Leyletü'l–kadr 3; Müslim, Sıyâm 219 . Ayrıca bk . Tirmizî , Savm 72 . )

Kadir gecesinin ne zaman olduğuna dair alimlerin 40'a yakın görüşü bulunmaktadır . Kadir gecesinin zamanı son günde olduğu belirtilerek geniş tutulmuştur .

"Şüphesiz biz o Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik . Kadir gecesi nedir bilir misin ? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır . O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle herbir iş için veya her bir kişi için inerler de inerler . O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir . " ( Kadir : 97 / 1 - 5 )

" Biz o Kur'an'ı mübarek bir gecede indirdik , zaten biz insanlığı her zaman uyarmaktayız . " ( Duhan : 44 / 3 )( Sadakallahül’l-Âzim. Allah doğru söyledi. )

YORUMLAR

Bize kripto varlık yoluyla destek olmak isterseniz, adreslerimiz aşağıda listelenmiştir.

-Bitcoin(BTC)- 39YhAA5JRjgZkwQfsQhH1RoY8f8ryQzC38

-Ethereum(ETH)- 0xc77e4df86b438a6f147b007bc15856a53cd6a21d

- Doge(DOGE)- D9P3ixNu419rXmhzbbvBiwqnCATj2ok7LC

-Ripple(XRP)- rHWcuuZoFvDS6gNbmHSdpb7u1hZzxvCoMt (Tag: 818975 )
Ad

Astrolojik Bilgiler,23,Atasözleri Sözlüğü,42,Batıl İnançlar,12,Botanik Bahçe,40,Buluşlar,15,Cennet Vatan,51,Deyimler Sözlüğü,44,Dini Bilgiler,51,Dünyadaki İlkler,27,Dünyadan Sırlar,23,Dünyanın Enleri,49,Enteresan Olaylar,26,Fallar Tarotlar,10,Farklı Canlılar,67,Faydalı Bilgiler,66,Foto Galeri,44,Gezilecek Yerler,29,Hiç Bilmediklerimiz,46,İcatlar Mucitler,32,İlginç Bilgiler,74,İsim Sözlüğü,26,Kainatın Gizemleri,10,Kehanetler,8,Kimdir,46,Kültür Mirasları,10,Müzik Aletleri,12,Neden,25,Nedir,67,Otomobil Dünyası,8,Pratik Bilgiler,9,Rekorlar,11,Rüya Tabirleri,29,Sağlıklı Yaşam,65,Sırlar Gizemler,22,Sözler Mesajlar,12,Sözlükler,7,Şifalı Bitkiler,77,Şifalı Taşlar,37,Tarihi Bilgiler,63,Taşıtlar Alemi,21,Tekne Karavan,125,Yanlış Bildiklerimiz,15,Zeka Soruları,14,Ziyaretçiler,17,
ltr
item
Bunu Biliyor muydunuz ?: Mübarek Ayda Mübarek Gece
Mübarek Ayda Mübarek Gece
https://2.bp.blogspot.com/-LwgJ0LPTrsA/Ww2o6EINo4I/AAAAAAAAG8Y/Nkm31spGy2scMpWoMe4dUDBfKO7jDc5pwCLcBGAs/s320/kadir%2Bgecesi_1.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-LwgJ0LPTrsA/Ww2o6EINo4I/AAAAAAAAG8Y/Nkm31spGy2scMpWoMe4dUDBfKO7jDc5pwCLcBGAs/s72-c/kadir%2Bgecesi_1.jpg
Bunu Biliyor muydunuz ?
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/2018/05/mubarek-ayda-mubarek-gece.html
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/
https://www.bunubiliyormuydunuz.com/2018/05/mubarek-ayda-mubarek-gece.html
true
8184004074410021001
UTF-8
Yüklenen Tüm Sayfalar Hiçbir şey bulunamadı TÜMÜNÜ GÖR Devamını Oku Cevap Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa Sayfalar Yayınlar Tümünü Gör SİZİN İÇİN ÖNERİLER Başlık ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR bunubiliyormuydunuz içinde arama sonucunuz bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şimdi 1 dkönce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadam daha önce İzleyiciler Takip et Bu Premium İçerik Kilitli Açmak için adım 1: Sosyal bir ağda paylaşın Açmak için adım 2: Sosyal ağınızdaki bağlantıya tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm Kodlar Panoya Kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorsanız, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya CMD + C tuşlarına) basın